Home | The Zone | Top Athletes | Submit Info | The Boards | Upcoming Schedules| Sports Links | OTR Gallery | Advertise
 
 

Baseball
Submit Info
all schedules
upcoming schedules
scores/stats
leaders
power rankings
tourney info
Softball
Submit Info
all schedules
upcoming schedules
scores/stats
leaders
power rankings
tourney info
Track
Submit Info
schedules
results
tourney info
Tennis
Submit Info
schedules
scores/stats
tourney info
Golf
Submit Info
schedules
scores/stats
tourney info
Features
Top Athletes
The Zone
The Boards
Chat Rooms
OTR Photo Gallery
Info Area
Advertising Info
Friends of IS
The IHSAA
State Records
01-02 Trnmnts
Contact Us!
Classifieds
FAQs
THE PAST
2001-2002
2000-2001
1999-2000
1998-1999
1997-1998




4A GIRLS
FRIDAY - SATURDAY MAY 22-24, 2003


	Girls 3200 Meter Run 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 11:16.24  5/23/02     Jennifer McPherson, Skyview
	     Overall: # 10:55.19  1993        Angie Mathison, Highland, Craigmo
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 Donya Rumore              12 Sandpoint             11:19.64   10
	  2 Katie O'Neil              11 Bishop Kelly          11:35.30    8
	  3 Allix Lee-Painter         10 Moscow                11:52.61    6
	  4 Stephanie Johnson          9 Burley                12:05.70    5
	  5 Taryn Trapp               11 Vallivue              12:11.34    4
	  6 Karley Meikle             11 Hillcrest             12:14.73    3
	  7 Rachel Hawkins            10 Bishop Kelly          12:18.92    2
	  8 Kelly Brauch               9 Hillcrest             12:19.87    1
	  9 Becca Jordall             12 Century               12:28.23
	 10 Nicole Neal                9 Hillcrest             12:28.93
	 11 Molli Lee-Painter          9 Moscow                12:40.30
	 12 Amy Buccholz              12 Kuna                  12:44.64
	 13 Kim Reading               12 Blackfoot             12:46.24
	 14 Tiffany Fannin            10 Vallivue              12:46.37
	 15 Rachael Toldness          10 Moscow                13:21.59
	 16 Sarah Campbell            11 Emmett                13:28.46
	Girls 100 Meter Hurdles 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 15.42  5/23/02     Stephanie Barnwell, Kuna
	     Overall: # 14.50  1982        Carla Jacoby, Borah
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1 Finals
	  1 Stephanie Barnwell        11 Kuna                     15.49   10
	  2 Courtney Adams             9 Sandpoint                15.82    8
	  3 Paige Knudsen             11 Century                  15.82    6
	  4 Daisey Hiner              11 Burley                   16.16    5
	  5 Brandy Herrera            10 Hillcrest                16.37    4
	  6 Lauren Symmonds           11 Bishop Kelly             16.48    3
	  7 Hilarie Beck              12 Blackfoot                17.02    2
	  8 Samantha Weinman          10 Post Falls               17.19    1
	Girls 4x200 Meter Relay 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 1:45.91  5/23/02     Moscow
	     Overall: # 1:42.97  1986        Borah
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 Century  'A'                                        1:45.15*  10
	  2 Jerome  'A'                                         1:46.40    8
	  3 Burley  'A'                                         1:47.28    6
	  4 Madison  'A'                                        1:48.46    5
	  5 Bishop Kelly  'A'                                   1:49.42    4
	  6 Sandpoint  'A'                                      1:49.50    3
	  7 Bonneville  'A'                                     1:50.54    2
	  8 Kuna  'A'                                           1:50.80    1
	Girls 100 Meter Dash 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 12.55  5/23/02     Tiffany Anderson, Burley
	     Overall: # 12.07  1989        Julie Briggs, Highland, Pocatello
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1 Finals
	  1 Amy Dyck                  11 Sandpoint                12.63   10
	  2 Tausha Lowry              10 Vallivue                 12.75    8
	  3 Tia Peterson              12 Blackfoot                12.98    6
	  4 Jenna Bubak               10 Jerome                   13.09    5
	  5 Sunny Katsilometes         9 Century                  13.11    4
	  6 Liz Wahl                   9 Century                  13.19    3
	  7 Shawna Horn               10 Post Falls               13.28    2
	  8 Cheslea Furniss           11 Rigby                    13.51    1
	Girls 800 Meter Run 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 2:16.98  5/23/02     Jennifer McPherson, Skyview
	     Overall: # 2:13.91  2001        Danielle Pridgen, Nampa Christian
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 McKenna Belzer            12 Bishop Kelly           2:15.47*  10
	  2 Jackie Carter             11 Bishop Kelly           2:18.65    8
	  3 Allix Lee-Painter         10 Moscow                 2:19.56    6
	  4 Deidre Riley              12 Blackfoot              2:20.16    5
	  5 Emma McInturf             10 Century                2:20.76    4
	  6 Megan Rolland              9 Emmett                 2:21.33    3
	  7 Karley Meikle             11 Hillcrest              2:24.28    2
	  8 Stephanie Johnson          9 Burley                 2:26.59    1
	  9 Ashley Ludden             10 Sandpoint              2:29.29
	 10 Michelle Baldwin          10 Post Falls             2:29.42
	 11 Stephanie Manwaring       10 Hillcrest              2:29.96
	 12 Jaycie Hardy              10 Vallivue               2:32.48
	 13 Anna Bartholomew          10 Jerome                 2:33.31
	 14 Sarah Clark               11 Sandpoint              2:34.12
	 15 Jennifer Cochrane         12 Caldwell               2:35.26
	 16 Hilarie Beck              12 Blackfoot              2:36.47
	 17 Andrea Anderson           11 Madison                2:38.12
	Girls 4x100 Meter Relay 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 50.39  5/23/02     Moscow
	     Overall: # 48.59  1986        Meridian
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Sandpoint  'A'                                        50.38*  10
	  2 Century  'A'                                          50.87    8
	  3 Jerome  'A'                                           51.07    6
	  4 Burley  'A'                                           51.45    5
	  5 Emmett  'A'                                           51.57    4
	  6 Madison  'A'                                          52.34    3
	  7 Kuna  'A'                                             52.63    2
	  8 Bonneville  'A'                                       53.07    1
	Girls 400 Meter Dash 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 57.97  5/23/02     Melissa McLimore, Jerome
	     Overall: # 55.98  2000        Danielle Pridgen, Nampa Christian
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1 Finals
	  1 Alison McInturf           12 Century                  59.55   10
	  2 Kristin Willmore          11 Madison                1:00.56    8
	  3 Tia Peterson              12 Blackfoot              1:00.59    6
	  4 Amanda DeHaas             10 Bishop Kelly           1:00.92    5
	  5 Heather Jones             10 Madison                1:01.11    4
	  6 Liz Brice                 12 Burley                 1:01.74    3
	  7 Jackie Carter             11 Bishop Kelly           1:02.12    2
	  8 Deidre Riley              12 Blackfoot              1:03.12    1
	Girls 300 Meter Hurdles 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 45.87  2001        Erica Jensen, Kuna
	     Overall: # 44.22  2000        Jessica Zatica, Homedale
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Lauren Symmonds           11 Bishop Kelly             46.10   10
	  2 Stephanie Barnwell        11 Kuna                     46.22    8
	  3 Jayne Saunders            10 Emmett                   46.42    6
	  4 Paige Knudsen             11 Century                  46.44    5
	  5 Cheslea Furniss           11 Rigby                    47.45    4
	  6 Jennifer Walker           12 Madison                  47.91    3
	  7 Amy Thomas                11 Burley                   47.93    2
	  8 Brynn Knudsen             12 Century                  49.38    1
	Girls 200 Meter Dash 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 25.65  5/23/02     Melissa McLimore, Jerome
	     Overall: # 24.86  1988        Julie Briggs, Highland, Pocatello
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Amy Dyck                  11 Sandpoint                25.89   10
	  2 Tausha Lowry              10 Vallivue                 26.32    8
	  3 Liz Wahl                   9 Century                  26.77    6
	  4 Sunny Katsilometes         9 Century                  27.10    5
	  5 Cheslea Furniss           11 Rigby                    27.12    4
	  6 Lindsay Abo               11 Burley                   27.21    3
	  7 Kasie Scott               10 Rigby                    27.24    2
	  8 Ceejay Spicer              9 Kuna                     27.50    1
	Girls 1600 Meter Run 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 5:04.31  5/23/02     Jennifer McPherson, Skyview
	     Overall: # 5:04.31  5/23/02     Jennifer McPherson, Skyview
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 Katie O'Neil              11 Bishop Kelly           5:06.74   10
	  2 Donya Rumore              12 Sandpoint              5:12.51    8
	  3 Taryn Trapp               11 Vallivue               5:20.29    6
	....Girls 1600 Meter Run 4A
	  4 Allix Lee-Painter         10 Moscow                 5:24.36    5
	  5 Emma McInturf             10 Century                5:24.67    4
	  6 Stephanie Johnson          9 Burley                 5:26.25    3
	  7 Rachel Hawkins            10 Bishop Kelly           5:30.87    2
	  8 Chantell Fluckiger        11 Madison                5:37.44    1
	  9 Kelly Brauch               9 Hillcrest              5:38.32
	 10 Amy Buccholz              12 Kuna                   5:39.55
	 11 Ashley Ludden             10 Sandpoint              5:42.70
	 12 Nicole Neal                9 Hillcrest              5:47.67
	 13 Molli Lee-Painter          9 Moscow                 5:51.56
	 14 Jaycie Hardy              10 Vallivue               5:56.38
	 15 Stefanie Fazzio            9 Bishop Kelly           5:58.43
	 -- Karley Meikle             11 Hillcrest                   NT
	Girls 4x400 Meter Relay 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 4:01.99  5/23/02     Century
	     Overall: # 3:57.36  1986        Capital
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Bishop Kelly  'A'                                   4:00.98*  10
	  2 Century  'A'                                        4:01.38*   8
	  3 Emmett  'A'                                         4:07.25    6
	  4 Vallivue  'A'                                       4:08.28    5
	  5 Jerome  'A'                                         4:12.69    4
	  6 Sandpoint  'A'                                      4:15.11    3
	  7 Blackfoot  'A'                                      4:19.86    2
	  8 Madison  'A'                                        4:25.03    1
	Girls 800 Sprint Medley 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 1:50.40  5/23/02     Jerome
	     Overall: # 1:46.87  2000        Jerome
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Century  'A'                                        1:50.17*  10
	  2 Bishop Kelly  'A'                                   1:50.89    8
	  3 Blackfoot  'A'                                      1:51.72    6
	  4 Vallivue  'A'                                       1:52.38    5
	  5 Burley  'A'                                         1:53.54    4
	  6 Jerome  'A'                                         1:54.29    3
	  7 Hillcrest  'A'                                      1:54.61    2
	  8 Sandpoint  'A'                                      1:57.03    1
	Girls High Jump 4A
	=======================================================================
	Class Record: *  5-04  2001        Jessica Taylor, Burley
	     Overall: #  6-01  1984        Lisa Bernhagen, Wood River
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Jessica Hansen            12 Madison               J5-02.00    7
	  1 Lacey Armstrong           12 Vallivue               5-02.00   10
	  1 Jamie Peoples             11 Kuna                  J5-02.00    7
	....Girls High Jump 4A
	  4 Megan Rolland              9 Emmett                 5-00.00    5
	  5 Sarah Younger             10 Kuna                  J4-10.00    1
	  5 Danielle Hallam            9 Emmett                J4-10.00    1
	  5 Mindy James               10 Rigby                 J4-10.00    1
	  5 Kara Schmidt              11 Moscow                J4-10.00
	  5 Brandy Herrera            10 Hillcrest              4-10.00    3.50
	  5 Anjelica Randall           9 Madison                4-10.00    3.50
	 11 Kellie Anderson           11 Hillcrest              4-08.00
	 11 Julie Frischman           11 Century                4-08.00
	 11 Charlene Blauer           11 Burley                 4-08.00
	 11 Jena Carpenter            10 Bishop Kelly           4-08.00
	 15 Kandie Kneolk             11 Hillcrest              4-06.00
	 15 Abi Halland               11 Post Falls             4-06.00
	 15 Hollyann Stutheit          9 Post Falls             4-06.00
	 15 Lynette Hoggan            12 Burley                 4-06.00
	 -- Andee Coffin               9 Century                   FAIL
	 -- Sara Weninger             11 Bonneville                FAIL
	Girls Pole Vault 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 12-07  5/23/02     Julene Bailey, Skyview
	     Overall: # 12-07  5/23/02     Julene Bailey, Skyview
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Lara DeCoria               9 Bonneville            J8-06.00
	  1 Liz Brice                 12 Burley                J8-06.00
	  3 Mattie Coffin             10 Century                8-00.00
	  3 Tiffany Robins            11 Mountain Home          8-00.00
	  3 Traci Nelson              12 Bonneville             8-00.00
	  3 Jessica Fredrick           9 Blackfoot              8-00.00
	  3 Ashley Musch              10 Bonneville             8-00.00
	  3 Kim Hobson                12 Burley                 8-00.00
	 -- Lorena Caloca             10 Vallivue                    NH
	 -- Sarah Campbell            11 Emmett                      NH
	 -- Leslie Walker             10 Emmett                      NH
	Flight  2
	  1 Kasie Scott               10 Rigby                 11-00.00   10
	  2 Cara Keim                  9 Vallivue             J10-00.00    6
	  2 Leslie Pully              10 Post Falls            10-00.00    8
	  4 Sara Weninger             11 Bonneville             9-06.00    5
	  5 Boc Welker                10 Vallivue               9-00.00    4
	  5 Jaime Palmer              12 Jerome                J9-00.00    3
	  7 Mandi Richards            11 Moscow                 8-06.00    1.50
	  7 Nicole Hubler                Vallivue               8-06.00    1.50
	  9 Marie Gustofson           10 Moscow                 7-06.00
	 -- Katelyn Lyman              9 Bonneville                  NH
	Girls Long Jump 4A
	=======================================================================
	Class Record: *    18-01  2001        Tammy Stowe, Bishop Kelly
	     Overall: # 18-10.50  1983        Kirsten Jensen, Kendrick
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Raquel Jasso              10 Caldwell              15-07.50    4
	  2 Raquel Longoria           12 Bonneville            15-03.50    2
	  3 Lacey Armstrong           12 Vallivue              15-02.00
	  4 Lindsey Ward              11 Century               15-01.75
	  5 Alison Callahan            9 Emmett                14-11.50
	  6 Alissa Spade              12 Sandpoint             14-06.75
	  7 Melissa Murillo            9 Emmett                14-00.00
	  8 Meredith Dolny             9 Moscow                13-01.50
	Flight  2
	  1 Kristin Willmore          11 Madison               17-03.25   10
	  2 Jami Patten               12 Moscow                17-03.00    8
	  3 Lindsay Abo               11 Burley                17-00.25    6
	  4 Brittany Hamblin          10 Jerome                15-08.75    5
	  5 Jessica Hansen            12 Madison               15-06.50    3
	  6 Jamie Peoples             11 Kuna                  15-02.50    1
	  7 Kellie Anderson           11 Hillcrest             14-09.50
	  8 Alicin German              9 Jerome                14-02.50
	Girls Triple Jump 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 37-01.50  2001        Tammy Stowe, Bishop Kelly
	     Overall: # 39-02.50  2000        Jessica Zatica, Homedale
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Alison Callahan            9 Emmett                31-10.00
	  2 Julie Frischman           11 Century               31-04.00
	  3 Keri Sheppeard            11 Jerome                31-02.50
	  4 Sarah Worden              12 Post Falls            30-09.50
	  5 Alicin German              9 Jerome                30-08.25
	  6 Sarah Younger             10 Kuna                  30-05.00
	  7 Ysenia Hernandez          10 Bishop Kelly          29-07.75
	  8 Chelsea Blackburn         11 Rigby                 29-03.50
	Flight  2
	  1 Jessica Hansen            12 Madison               35-11.50   10
	  2 Jami Patten               12 Moscow                35-11.25    8
	  3 Kellie Anderson           11 Hillcrest             34-04.50    6
	  4 Jennifer Walker           12 Madison               34-01.00    5
	  5 Kristin Willmore          11 Madison               33-08.00    4
	  6 Lindsey Ward              11 Century               33-00.00    3
	  7 Danielle Hallam            9 Emmett                32-09.00    2
	  8 Raquel Jasso              10 Caldwell              32-02.00    1
	Girls Discus Throw 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 146-09  5/23/02     Jennifer Donatelli, Mtn Home
	     Overall: # 154-04  2001        Hollie Tyler, Leadore
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Heather Hansen            10 Madison                 109-10    2
	  2 Jackie Palmer             10 Jerome                  100-01
	  2 Anna Taber                10 Post Falls              100-01
	  4 Brittany Higley           10 Madison                  95-06
	  5 Teresa Guzman             10 Emmett                   95-04
	  6 Ysenia Hernandez          10 Bishop Kelly             95-02
	  7 Steph Peterson            12 Sandpoint                92-01
	  8 Aleisha Hill              10 Hillcrest                88-07
	Flight  2
	  1 Sarah Cardinal             9 Blackfoot               135-02   10
	  2 Vanessa West              11 Jerome                  133-11    8
	  3 Jennifer Pond             12 Jerome                  125-04    6
	  4 Sarah Whitely             10 Emmett                  122-01    5
	  5 Kelsey Taylor              9 Moscow                  114-04    4
	  6 Janelle Frazier           11 Emmett                  110-10    3
	  7 Cassidy Kerstien          12 Vallivue                107-09    1
	  8 Kerri Ellis               12 Post Falls              107-07
	Girls Shot Put 4A
	=======================================================================
	Class Record: * 40-08.50  5/23/02     Jennifer Donatelli, Mtn Home
	     Overall: # 49-05.25  2001        Hollie Tyler, Leadore
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Treena Morgan             11 Rigby                 35-07.00    4
	  2 Sarah Whitely             10 Emmett                34-00.00    2
	  3 Krista Herr               11 Kuna                  32-07.00
	  4 Emily Vandenbosch          9 Jerome                30-09.00
	  5 Anna Taber                10 Post Falls            30-08.00
	  6 Teresa Guzman             10 Emmett                30-03.50
	  7 Heather Hansen            10 Madison               30-03.00
	  8 Brittany Higley           10 Madison               27-04.50
	Flight  2
	  1 Jennifer Pond             12 Jerome                38-10.00   10
	  2 Vanessa West              11 Jerome                38-06.00    8
	  3 Kelsey Taylor              9 Moscow                36-11.00    5.50
	  3 Sarah Cardinal             9 Blackfoot             36-11.00    5.50
	  5 Janelle Frazier           11 Emmett                34-10.50    3
	  6 Ysenia Hernandez          10 Bishop Kelly          33-07.00    1
	  7 Cassie Burnett            10 Post Falls            33-01.00
	  8 Kerri Ellis               12 Post Falls            32-06.00
	=====================================================================================
	                      Women - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
	=====================================================================================
	    1) Lake City                   79.50     2) Skyline                    67
	    3) Twin Falls                  66        4) Eagle                      56.50
	    5) Borah                       56        6) Meridian                   46.50
	    7) Centennial                  45.50     8) Timberline                 42
	....Women - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
	    8) Boise                       42       10) Nampa                      39
	   11) Minico                      38       12) Pocatello                  33
	   13) Capital                     23       14) Skyview                    22
	   15) Highland                    17.50    16) Lewiston                   13
	   17) Idaho Falls                  8.50    18) Coeur d'Alene               6
	=====================================================================================
	                      Women - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored
	=====================================================================================
	    1) Century                     87        2) Bishop Kelly               83
	    3) Madison                     69.50     4) Jerome                     66
	    5) Sandpoint                   63        6) Vallivue                   58.50
	    7) Moscow                      44        8) Blackfoot                  43.50
	    9) Burley                      43       10) Emmett                     40
	   11) Kuna                        31       12) Rigby                      26
	   13) Hillcrest                   21.50    14) Post Falls                 11
	   15) Bonneville                  10       16) Caldwell                    5









This information is copyrighted to the IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this
information is strictly prohibited without the express, written consent of IdahoSports.com.
Copyright 1997 - 2002 IdahoSports.com