Home | The Zone | Top Athletes | Submit Info | The Boards | Upcoming Schedules| Sports Links | OTR Gallery | Advertise
 
 

Baseball
Submit Info
all schedules
upcoming schedules
scores/stats
leaders
power rankings
tourney info
Softball
Submit Info
all schedules
upcoming schedules
scores/stats
leaders
power rankings
tourney info
Track
Submit Info
schedules
results
tourney info
Tennis
Submit Info
schedules
scores/stats
tourney info
Golf
Submit Info
schedules
scores/stats
tourney info
Features
Top Athletes
The Zone
The Boards
Chat Rooms
OTR Photo Gallery
Info Area
Advertising Info
Friends of IS
The IHSAA
State Records
01-02 Trnmnts
Contact Us!
Classifieds
FAQs
THE PAST
2001-2002
2000-2001
1999-2000
1998-1999
1997-1998




2A GIRLS
FRIDAY - SATURDAY MAY 22-24, 2003


	Girls 3200 Meter Run 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 10:55.19  1993        Angie Mathison, Highland
	Overall Rcrd: # 10:55.19  1993        Angie Mathison, Highland, Craigmo
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 Ashley Puga               10 Nampa Christian       11:07.58   10
	  2 Shannalee Christman       13 Soda Springs          11:56.03    8
	  3 Alaina Price              13 Malad                 12:23.12    6
	  4 Bobbi Wangsgard           13 Malad                 12:28.19    5
	  5 Jamie Brown               10 Ririe                 12:30.86    4
	  6 Jennifer Schiess           9 Firth                 12:34.56    3
	  7 Katie McKie                9 New Plymouth          12:46.63    2
	  8 Megan Bullers              9 Valley                12:51.15    1
	  9 Chelsea McEwen             9 Valley                12:52.37
	 10 Tegan Troutner            10 McCall-Donnelly       12:54.66
	 11 Julia Muench              11 Grangeville           13:01.89
	 12 Mariah Reddick            12 McCall-Donnelly       13:29.99
	 13 Andrea Reed               10 Ririe                 13:45.67
	 14 Becka Navarro             11 New Plymouth          14:01.63
	 15 Katie McHail              11 Grangeville           14:12.27
	 16 Kim Carlson               11 Grangeville           14:12.32
	 17 Spring Smeltz             11 Orofino               15:09.27
	Girls 100 Meter Hurdles 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 14.70  1999        Jessica Zatica, Homedale
	Overall Rcrd: # 14.50  1982        Carla Jacoby, Borah
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1 Finals   Wind: NWI
	  1 Heidi Hopkins              9 Firth                    15.48   10
	  2 Kelsi Haylett             12 Homedale                 15.82    8
	  3 Katie Pridgen              9 Nampa Christian          16.57    6
	  4 Nicole Larsen             13 Malad                    16.64    5
	  5 Kara Ormond               11 Wendell                  17.22    4
	  6 Tonya Lyons               11 Clearwater Valley        17.32    3
	  7 Stacia Skidmore           10 West Jefferson           17.37    2
	  8 Jill Hastriter            10 Nampa Christian          17.82    1
	Girls 4x200 Meter Relay 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 1:45.73  2000        Firth
	Overall Rcrd: # 1:42.97  1986        Borah
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 Firth                                               1:49.55   10
	  2 Grangeville                                         1:50.07    8
	  3 Orofino                                             1:51.44    6
	  4 Ririe                                               1:53.02    5
	  5 Homedale                                            1:53.40    4
	  6 Grace                                               1:53.83    3
	  7 Wendell  'C'                                        1:55.18    2
	 -- Soda Springs                                             DQ
	Girls 100 Meter Dash 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 12.40  1982        Kirsten Jensen, Kendrick
	Overall Rcrd: # 12.07  1989        Julie Briggs, Highland, Pocatello
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1 Finals   Wind: NWI
	  1 Jaynie Goodbody           10 Wendell                  12.51   10
	  2 Kelsi Haylett             12 Homedale                 12.70    8
	  3 Gretchen Bailey           11 Wallace                  13.01    6
	  4 Kelly Schumacher          11 Grangeville              13.03    5
	  5 Jessica Stimmel           10 Homedale                 13.09    4
	  6 Sheila Olsen              10 Glenns Ferry             13.32    3
	  7 Shannon Moss              12 Butte County             13.40    2
	  8 Jennifer DeGroot          10 New Plymouth             13.42    1
	Girls 800 Meter Run 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 2:13.91  2001        Danielle Pridgen, Nampa Christian
	Overall Rcrd: # 2:13.91  2001        Danielle Pridgen, Nampa Christian
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 Ashley Puga               10 Nampa Christian        2:15.15   10
	  2 Danielle Pridgen          12 Nampa Christian        2:15.72    8
	  3 Kim Williams              13 Malad                  2:27.60    6
	  4 Candace Buttars           13 West Side              2:28.12    5
	  5 Suzy Bangerter            11 Melba                  2:28.19    4
	  6 Miriam Reardon             9 Grangeville            2:29.54    3
	  7 Hailee Allen              10 North Fremont          2:29.58    2
	  8 Julia Muench              11 Grangeville            2:29.58    1
	  9 Courtney King             11 Butte County           2:32.23
	 10 Debbie Pederson           10 Grangeville            2:34.70
	 11 Katie McKie                9 New Plymouth           2:35.45
	 12 Megan Bullers              9 Valley                 2:37.39
	 13 Courtney Zitlau           11 Ririe                  2:38.54
	 14 McKenzie Snyder           10 Orofino                2:39.32
	 15 Chelsea McEwen             9 Valley                 2:42.07
	Girls 4x100 Meter Relay 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 50.81  1996        Parma
	Overall Rcrd: # 48.59  1986        Meridian
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Homedale                                              50.71*  10
	  2 Wendell  'D'                                          51.49    8
	  3 Soda Springs                                          51.76    6
	  4 Grangeville                                           51.92    5
	  5 Aberdeen                                              52.47    4
	  6 Firth                                                 53.10    3
	  7 Challis                                               53.93    2
	  8 Ririe                                                 53.95    1
	Girls 400 Meter Dash 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 55.98  2000        Danielle Pridgen, Nampa Christian
	Overall Rcrd: # 55.98  2000        Danielle Pridgen, Nampa Christian
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1 Finals
	  1 Danielle Pridgen          12 Nampa Christian          57.98   10
	  2 Sheila Olsen              10 Glenns Ferry           1:00.05    8
	  3 Marie Green               10 Parma                  1:01.33    6
	  4 Lindsay Williams          11 Firth                  1:01.50    5
	  5 Natalie Hatfield           9 McCall-Donnelly        1:02.33    4
	  6 Kacie Smith               11 New Plymouth           1:02.42    3
	  7 Kim Williams              13 Malad                  1:02.79    2
	  8 Debbie Pederson           10 Grangeville            1:05.84    1
	Girls 300 Meter Hurdles 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 44.22  2000        Jessica Zatica, Homedale
	Overall Rcrd: # 44.22  2000        Jessica Zatica, Homedale
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Heidi Hopkins              9 Firth                    45.32   10
	  2 Kelsi Haylett             12 Homedale                 45.80    8
	  3 Stacia Skidmore           10 West Jefferson           47.89    6
	  4 Nicole Larsen             13 Malad                    48.68    5
	  5 Katie Pridgen              9 Nampa Christian          49.11    4
	  6 Kara Ormond               11 Wendell                  49.27    3
	  7 Melanie Kimball           13 Grace                    51.29    2
	  8 Halyana Mereszczak        12 Grangeville              51.87    1
	Girls 200 Meter Dash 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 25.30  1984        Kirsten Jensen, Kendrick
	Overall Rcrd: # 24.86  1988        Julie Briggs, Highland, Pocatello
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1 Finals   Wind: NWI
	  1 Jaynie Goodbody           10 Wendell                  25.83   10
	  2 Danielle Pridgen          12 Nampa Christian          26.26    8
	  3 Kelly Schumacher          11 Grangeville              26.68    6
	  4 Gretchen Bailey           11 Wallace                  27.05    5
	  5 Shannon Moss              12 Butte County             27.29    4
	  6 Susana Cornejo            13 Aberdeen                 27.48    3
	  7 Kim Burton                13 Grace                    27.53    2
	  8 Jamie Lynde               11 Marsing                  27.91    1
	Girls 1600 Meter Run 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 5:11.92  1987        Kristin Galbraith, Sugar-Salem
	Overall Rcrd: # 5:04.31  2002        Jennifer McPherson, Skyview
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Section  1
	  1 Ashley Puga               10 Nampa Christian        5:17.76   10
	  2 Shannalee Christman       13 Soda Springs           5:27.89    8
	....Girls 1600 Meter Run 2A
	  3 Candace Buttars           13 West Side              5:40.69    6
	  4 Bobbi Wangsgard           13 Malad                  5:45.27    5
	  5 Jennifer Schiess           9 Firth                  5:47.33    4
	  6 Julia Muench              11 Grangeville            5:48.17    3
	  7 Jamie Brown               10 Ririe                  5:49.23    2
	  8 Andrea Christensen         9 Firth                  5:50.27    1
	  9 Becka Navarro             11 New Plymouth           5:51.30
	 10 Stephanie McPherson        9 Orofino                5:57.92
	 11 Chelsea McEwen             9 Valley                 6:00.06
	 12 Tegan Troutner            10 McCall-Donnelly        6:01.14
	 13 Katie McKie                9 New Plymouth           6:06.06
	 14 Alicia Phillips           10 Glenns Ferry           6:07.31
	 15 Kendra Leininger           9 Grangeville            6:21.09
	 16 Katie McHail              11 Grangeville            6:26.21
	Girls 4x400 Meter Relay 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 4:03.76  1986        Sugar-Salem
	Overall Rcrd: # 3:57.36  1986        Capital
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Firth                                               4:12.54   10
	  2 Nampa Christian                                     4:14.49    8
	  3 West Side                                           4:15.75    6
	  4 Grangeville                                         4:17.16    5
	  5 Malad                                               4:17.61    4
	  6 Orofino                                             4:22.10    3
	  7 Ririe                                               4:26.42    2
	  8 Valley  'B'                                         4:28.01    1
	Girls 800 Sprint Medley 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 1:50.48  5/24/02     Nampa Christian
	Overall Rcrd: # 1:46.87  2000        Jerome
	  Class. Tie:   1:50.62  2000        Nampa Christian
	    School                                               Finals  Points
	=======================================================================
	  1 Nampa Christian                                     1:51.56   10
	  2 Wendell                                             1:51.85    8
	  3 Firth                                               1:53.58    6
	  4 Grangeville                                         1:56.48    5
	  5 West Side                                           1:56.84    4
	  6 New Plymouth                                        1:57.64    3
	  7 Ririe                                               1:59.72    2
	  8 Malad                                               2:00.28    1
	Girls High Jump 2A
	=======================================================================
	Class Record: *  5-10  1979        Karrie Sue Bates, Murtaugh
	Overall Rcrd: #  6-01  1984        Lisa Bernhagen, Wood River
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Amanda Stewart            11 Marsing               J4-10.00    2
	....Girls High Jump 2A
	  1 Melissa Olive             12 Kamiah                J4-10.00    0.50
	  3 Kara Ormond               11 Wendell                4-08.00
	  3 Shelley Williams          11 Kamiah                 4-08.00
	  5 Britney Jensen            13 Grace                  4-06.00
	  5 Christine Schmid          12 New Plymouth           4-06.00
	  7 Mary Truong               10 Grangeville            4-04.00
	 -- Vanessa Sonnen            10 Prairie                   FAIL
	Flight  2
	  1 Breeanna Chadez            9 Marsing                5-02.00   10
	  2 Danielle Roskelley        10 Challis               J5-00.00    5
	  2 Maurie Christensen        13 Soda Springs          J5-00.00    6
	  2 KristiJill Davies          9 Butte County           5-00.00    8
	  2 Danielle Pope             12 Butte County          J5-00.00    4
	  6 Sheila Olsen              10 Glenns Ferry           4-10.00    3
	  6 Amber Mickelson           10 Ririe                 J4-10.00    0.50
	 -- Christie Bagley           13 Soda Springs              FAIL
	Girls Pole Vault 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 10-06  2001        Breeann Piva, Challis
	Overall Rcrd: # 12-07  2002        Julene Bailey, Skyview
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Amie Vanek                12 Marsing                7-06.00    2
	  2 M.J. Usabel                9 Marsing                7-00.00    1
	 -- Rachel Burrell            12 Orofino                     NH
	 -- Jessica White             12 Orofino                     NH
	 -- Kelly Hogg                12 Grangeville                 NH
	 -- Molly Holman               9 Grangeville                 NH
	 -- Amanda Martinsen          13 Soda Springs                NH
	Flight  2
	  1 Stephanie Latimer         12 Challis                9-06.00   10
	  2 Kacie Smith               11 New Plymouth           9-00.00    8
	  3 Liz Villanueva            12 Homedale              J8-06.00    3
	  3 Brittney Madsen           11 Firth                  8-06.00    5.50
	  3 Jenna Piva                11 Challis                8-06.00    5.50
	  3 Hailey Skinner            10 Soda Springs          J8-06.00    4
	 -- Lyndzi Godfrey            13 Soda Springs                NH
	Girls Long Jump 2A
	============================================================================
	Class Record: * 18-10.50  1983        Kirsten Jensen, Kendrick
	Overall Rcrd: # 18-10.50  1983        Kirsten Jensen, Kendrick
	    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
	============================================================================
	Flight  1
	  1 Shannon Moss              12 Butte County          15-11.00   NWI   5
	  2 Serena Santos             12 Prairie               15-06.25   NWI   3
	  3 Magen Taylor              11 Wendell               14-07.75   NWI
	  4 Carrie Thompson           11 Clearwater Valley     14-07.50   NWI
	  5 Sara Praegitzer           11 Valley                14-03.50   NWI
	  6 Brenda Wampler            13 Aberdeen              14-02.75   NWI
	  7 Carrie Phillips           11 Challis               14-01.00   NWI
	....Girls Long Jump 2A
	  8 Jennifer DeGroot          10 New Plymouth          13-07.00   NWI
	Flight  2
	  1 Gretchen Bailey           11 Wallace               17-01.00   NWI  10
	  2 Stacia Skidmore           10 West Jefferson        16-06.75   NWI   8
	  3 Jessica Stimmel           10 Homedale              16-02.50   NWI   6
	  4 Shannon Johnston          12 Melba                 15-08.50   NWI   4
	  5 Katie Sue Allen            9 West Side             15-04.50   NWI   2
	  6 Molly Boone               10 McCall-Donnelly       15-00.50   NWI   1
	  7 Allie Dreadfulwater        9 Grangeville           15-00.25   NWI
	  8 Susana Cornejo            13 Aberdeen              14-05.50   NWI
	Girls Triple Jump 2A
	============================================================================
	Class Record: * 39-02.50  2000        Jessica Zatica, Homedale
	Overall Rcrd: # 39-02.50  2000        Jessica Zatica, Homedale
	    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
	============================================================================
	Flight  1
	  1 Brenda Hernandez          13 Aberdeen              31-11.00   NWI   3
	  2 Sarah Ashmead             11 Wendell               30-06.00   NWI
	  3 Lisa Huffman               9 Orofino               30-00.00   NWI
	  4 Amanda Lane               11 Clearwater Valley     29-04.75   NWI
	  5 Katie Hansen              13 Soda Springs          29-01.25   NWI
	  6 Christie Bagley           13 Soda Springs          28-07.75   NWI
	  6 Krystina Barnes           10 Valley                28-07.75   NWI
	  8 Rachel Burrell            12 Orofino               28-06.00   NWI
	Flight  2
	  1 Stacia Skidmore           10 West Jefferson        33-09.50   NWI  10
	  2 Shannon Moss              12 Butte County          33-06.50   NWI   8
	  3 Jessica Stimmel           10 Homedale              33-00.25   NWI   6
	  4 Kacie Smith               11 New Plymouth          32-02.75   NWI   5
	  5 Danielle Pope             12 Butte County          31-11.50   NWI   4
	  6 Allie Dreadfulwater        9 Grangeville           31-10.00   NWI   2
	  7 Molly Boone               10 McCall-Donnelly       31-02.50   NWI   1
	Girls Discus Throw 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 142-10  2001        Piper Hope, Orofino
	Overall Rcrd: # 154-04  2001        Hollie Tyler, Leadore
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Sara Dalgliesh            11 Grangeville             101-06    1
	  2 Tasha Tavoian             13 Malad                    97-07
	  3 Erin Kerby                11 New Plymouth             96-04
	  4 Gayla Bennett             13 Malad                    92-04
	  5 Kara Johnson              12 Kamiah                   88-07
	  6 Hailie Kelsey              9 Wendell                  76-00
	  7 Michelle Young            13 Soda Springs             73-07
	  8 Hannah Bowman             12 Nampa Christian          72-01
	Flight  2
	  1 Jessica Cornia            12 Firth                   131-00   10
	  2 Audra McKinnon            12 Firth                   120-02    8
	  3 Acacia Foster             11 Orofino                 115-09    6
	....Girls Discus Throw 2A
	  4 Mindy Malone              11 Valley                  113-10    5
	  5 Lisa Mattson              12 Firth                   112-04    4
	  6 Whitney Richardson         9 Orofino                 110-11    3
	  7 Amanda Stewart            11 Marsing                 105-02    2
	  8 Meagan Flory              12 Butte County             91-04
	Girls Shot Put 2A
	=======================================================================
	Class Record: * 43-01.75  2001        Piper Hope, Orofino
	Overall Rcrd: # 49-05.25  2001        Hollie Tyler, Leadore
	    Name                    Year School                  Finals  Points
	=======================================================================
	Flight  1
	  1 Michelle Young            13 Soda Springs          33-09.25    3
	  2 Kara Johnson              12 Kamiah                31-00.50
	  3 Madison Campbell          11 Wendell               30-08.00
	  4 Michelle Dorris           10 McCall-Donnelly       30-04.00
	  5 Hannah Bowman             12 Nampa Christian       29-10.75
	  6 Whitney Richardson         9 Orofino               29-07.25
	  7 Alyson Banks              13 Soda Springs          27-10.50
	Flight  2
	  1 Jessica Cornia            12 Firth                 40-02.00   10
	  2 Acacia Foster             11 Orofino               36-11.25    8
	  3 Lisa Mattson              12 Firth                 35-07.25    6
	  4 Audra McKinnon            12 Firth                 35-01.00    4.50
	  4 Jessica Kowitz            11 Valley                35-01.00    4.50
	  6 Amanda Stewart            11 Marsing               33-08.00    2
	  7 Meagan Flory              12 Butte County          33-06.25    1
	  8 Crystal Hixson             9 Orofino               32-04.00
	=====================================================================================
	                      Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
	=====================================================================================
	    1) Snake River                102        2) Middleton                  63
	    3) Filer                       54        3) Bonners Ferry              54
	    5) Salmon                      44.50     6) Lakeland                   43.50
	    7) Gooding                     43        8) Bear Lake                  36
	    9) Fruitland                   34       10) Sugar-Salem                27
	   10) South Fremont               27       12) Preston                    24
	   13) Declo                       23       14) St. Maries                 21
	   15) Kellogg                     20       16) Timberlake                 17
	   16) Shelley                     17       18) Weiser                     14
	   18) Buhl                        14       20) Priest River                5
	   21) Payette                      4       21) Marsh Valley                4
	   21) Wood River                   4       24) American Falls              3
	   25) Teton                        2       26) Kimberly                    1
	=====================================================================================
	                      Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
	=====================================================================================
	    1) Firth                      110        2) Nampa Christian            85
	    3) Homedale                    57        4) Grangeville                46
	    5) Wendell                     45        6) Malad                      39
	    7) Butte County                36        8) Soda Springs               35
	    9) West Jefferson              26        9) Orofino                    26
	   11) West Side                   23       12) Challis                    22.50
	....Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
	   13) New Plymouth                22       14) Wallace                    21
	   15) Marsing                     20       16) Ririe                      16.50
	   17) Glenns Ferry                14       18) Valley                     11.50
	   19) Aberdeen                    10       20) Melba                       8
	   21) Grace                        7       22) McCall-Donnelly             6
	   22) Parma                        6       24) Prairie                     3
	   24) Clearwater Valley            3       26) North Fremont               2
	   27) Kamiah                       0.50
	=====================================================================================
	                      Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
	=====================================================================================
	    1) Kootenai                    82        2) Murtaugh                   52
	    3) Timberline-Weippe           49        4) Raft River                 45.50
	    5) Carey                       40        6) Council                    38
	    7) Cambridge                   35        8) Oakley                     34
	    9) Horseshoe Bend              27       10) Shoshone                   26
	   10) Cole Valley Christian       26       12) Salmon River               22
	   12) Greenleaf Friends           22       14) Clark County               20
	   15) Troy                        18       16) Mackay                     17
	   17) Deary                       16.50    18) Kendrick                   15
	   19) Mullan                      13       20) Hagerman                   12
	   20) Castleford                  12       22) Meadows Valley             11
	   23) Idaho City                   9       23) Rimrock                     9
	   23) Hansen                       9       23) Camas County                9
	   27) Clark Fork                   8       28) Cascade                     6
	   29) Richfield                    5       30) Dietrich                    4
	   31) Genesee                      3       32) Rockland                    2
	   32) Highland-C                   2








This information is copyrighted to the IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this
information is strictly prohibited without the express, written consent of IdahoSports.com.
Copyright 1997 - 2002 IdahoSports.com